Oprogramowanie dla firm

Kupujesz komputer do firmy? 10 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Decydując się na zakup komputera/-ów do firmy warto zrobić wcześniejsze rozeznanie na rynku wśród ofert, gdyż nie jest to zakup tani. Ważne jest, by dostosować parametry komputera do potrzeb użytkownika. W firmie komputer spełnia określone funkcje i służyć ma przede wszystkim do pracy. Jakimi kryteriami kierować się podczas dokonywania zakupu?


Komputer stacjonarny, czy laptop?

To podstawowe pytanie, jakie musisz sobie zadać. Komputer stacjonarny, jak i laptop, mają swoje plusy i minusy. Komputer stacjonarny jest bardziej ergonomiczny podczas pracy (monitor na wysokości wzroku wymusza odpowiednią postawę ciała podczas pracy), bardziej wydajny oraz łatwiejszy w modernizacji. Jednak nie ma podstawowej zalety, jaką ma laptop – nie jest mobilny. W związku z tym, jeżeli tworzymy stanowisko pracy, które wymaga przenoszenia komputera, zabierania go do pracy zdalnej w domu lub do klienta – wybierzmy laptopa. Jeżeli natomiast stanowisko pracy będzie niezmienne – lepszym wyborem w perspektywie czasu będzie komputer stacjonarny.

Procesor

Zasada jest prosta – im mocniejszy procesor, tym komputer będzie bardziej wydajny. Jeżeli przeznaczeniem komputera mają być zwykłe prace biurowe i korzystanie z Internetu, w zupełności wystarczy procesor 2- lub 4- rdzeniowy.

Pamięć RAM

Wiadomo, im więcej pamięci tym lepiej. Jednak spokojnie można pracować na 8 GB pamięci DDR3 lub DDR4.

Karta graficzna

W przypadku karty, wszystko zależy od tego, czy komputer będzie wykorzystywany do prac graficznych. Jednak wiadomo, że im lepsza jakoś

grafiki tym lepiej, dlatego warto unikać kart zintegrowanych, które wpływają na wydajność komputera i obciążają jego pamięć.

Dyski twarde

W przypadku dysku twardego, najbardziej optymalnym wyborem jest dysk o pojemności 500 GB do 1 TB. Dysk twardy zawsze można sobie dokupić w formie zewnętrznej (jeżeli po jakimś czasie się okaże, że ten wbudowany jest niewystarczający).

Internet

W dzisiejszych czasach standardem jest już wbudowana karta sieciowa, służąca do łączenia się z Internetem. W kontekście firmy, bardziej powinniśmy się skupić na szybkości Internetu proponowanej przez dostawcę. Optymalna szybkość łącza internetowego to 10 -20 Mb/s.

Bateria

W przypadku laptopa ważną kwestią jest wydajna bateria ( w końcu będziemy z niego korzystać mobilnie, czasem bez dostępu do prądu). Czas pracy laptopa „na baterii” nie powinien być krótszy niż 2 – 3 godzin. Im większa pojemność baterii – tym dłuższy czas pracy komputera bez zasilania.

Wyposażenie dodatkowe

Warto zwrócić na nie uwagę. W dzisiejszych czasach coraz więcej jest sytuacji, gdy potrzebny jest szybki kontakt, np. przez Skype. Sprawdźmy więc, czy komputer ma wbudowane głośniki, mikrofon i kamerkę internetową (oszczędzi to bowiem konieczności późniejszego dokupowania sprzętu).

W tym miejscu sprawdźmy również, jakie mamy dodatkowe porty. Ich ilość i rodzaj zależny jest od wbudowanej płyty głównej i karty graficznej. Najbardziej podstawowymi portami są porty USB. Warto też zwrócić uwagę, czy nasze urządzenie posiada port HDMI. Dzięki niemu możemy podłączyć komputer do telewizora lub dużego monitora i uruchomić np. prezentację.

System operacyjny

Większość laptopów dostępnych w sklepach ma już zainstalowany system operacyjny Windows 8 lub 10. W przypadku komputerów stacjonarnych – system należy wgrać samodzielnie. W dalszym ciągu, wśród niektórych, istnieje błędne przekonanie, że nie warto inwestować w legalne oprogramowanie. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, nie mając oryginalnego oprogramowania możemy narazić się na wysokie kary (chociażby podczas rutynowej kontroli skarbowej). Po drugie, do prawidłowego funkcjonowania systemu potrzebne są jego regularne aktualizacje. Aktualizacje nie tylko usprawniają funkcje systemu, ale także zabezpieczają go przed licznymi zagrożeniami.

Cena

To już ostatni etap wyboru. Cena komputera powinna być adekwatna do jego jakości. Jeżeli zależy nam na niestandardowych rozwiązaniach lub lepszych podzespołach – cena pójdzie w górę. Jeżeli mamy już upatrzony model wraz z jego parametrami, warto sprawdzić jego cenę w kilku sklepach (również tych internetowych).