Oprogramowanie dla firm

Niezbędne oprogramowanie dla małej firmy

Zakładając firmę, trzeba pamiętać o wielu rzeczach i mieć na uwadze wszelkie jej aspekty. Jednym z ważniejszych jest zadbanie o odpowiednie oprogramowanie. Legalne oprogramowanie to nie tylko jeden z wymogów, ale również nieocenione wsparcie i ułatwienie podczas prowadzenia firmy. W przypadku małej firmy absolutnym minimum będą:

System operacyjny

Najpopularniejszym systemem operacyjnym, od wielu lat i nieprzerwanie, jest Windows. Jest intuicyjny w użytkowaniu i na tyle prosty, że przeważnie żaden pracownik nie ma problemu z jego obsługą. Najnowszą wersją tego systemu jest Windows 10, jednak na rynku dostępne są również starsze jego wersje. Zakupu oprogramowania najlepiej dokonać w sklepie komputerowym (stacjonarnym bądź internetowym) i zachować jego potwierdzenie (paragon lub fakturę).

Programy księgowe dla małej firmy

Popularnym i bardzo dobrze ocenianym programem księgowym, przeznaczonym dla małych firm, jest program R2fk. Jest to program do prowadzenia pełnej księgowości, umożliwiający m.in.: rejestrowanie dokumentów (FV, polecenia księgowania); rozliczanie PIT, CIT, VAT (automatycznie); ewidencję środków trwałych i wyposażenia; raporty i zestawienia końcowe (wymagane przez różne instytucje i urzędy). Ponadto, jest to oprogramowanie nieskomplikowane i łatwe w obsłudze.

Oprócz podstawowego programu księgowego, , istnieje szereg innych programów (w zależności od profilu działalności firmy i branży), które można wykorzystywać w mikro i małych przedsiębiorstwach. Jednym z nich jest system płacowo-kadrowy (np. R2Płatnik). Pozwala on m.in. na rozliczanie czasu pracy, naliczanie płac, rozliczenia z urzędami, sporządzanie dokumentów związanych z zatrudnieniem.

Jeżeli firma ma taki profil działalności, który wymaga wystawiania dużej ilości faktur – warto pomyśleć o programie, który znacznie ułatwi pracę. Program przeznaczony do faktur, rachunków i magazynowania pomoże m.in. w wystawianiu i przyjmowaniu wszystkich rodzajów dokumentów sprzedażowych i magazynowych, obsłudze magazynu, ewidencjonowaniu raportów kasowych i bankowych itp.

Oprócz w/w programów ułatwiających prowadzenie firmy, na rynku dostępnych jest ich o wiele więcej (np. program do przelewów, księga przychodów i rozchodów, program do ewidencji środków trwałych itp.). Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, koniecznie przeczytaj inny nasz wpis: „Niezbędne oprogramowanie dla średniej firmy”.

Program antywirusowy

Jest to bardzo istotny aspekt wyposażenia w każdej, nawet w najmniejszej firmie. Oprogramowanie antywirusowe wykrywa i uniemożliwia wirusom dostanie się do naszego systemu, a także automatycznie je usuwa. Pamiętać należy o regularnym uaktualnianiu programu (chociaż większość antywirusów uaktualnia się automatycznie). W dzisiejszych czasach, gdy tak duży nacisk stawia się na ochronę danych osobowych – program antywirusowy jest niezbędny.

Program taki warto zainstalować na każdym komputerze w firmie, stacjonarnym i laptopie. Najpopularniejsze programy antywirusowe to m.in. Kaspersky, Norton, ESET, Avast. (15 najlepszych programów antywirusowych w 2017r.)

Pakiety biurowe

Są niezbędne i niezwykle przydatne. Dzisiaj, praktycznie wszystkie dokumenty są tworzone na komputerze, a później drukowane bądź przesyłane formą elektroniczną. Bez takich programów jak Word, Exel czy Power-Point trudno wyobrazić sobie codzienną pracę. Najpopularniejsze pakiety biurowe proponuje m.in. Microsoft Office, Ashampoo Office lub Apache OpenOffice.