Oprogramowanie dla firm

Niezbędne oprogramowanie dla średnich firm

Średniej wielkości firmy z powodzeniem radzą sobie na rynku dzięki stabilnej pozycji i doświadczeniu. Aby jednak nie zginąć wśród konkurencji i utrzymać dotychczasowe osiągnięcia, firmy takie muszą stale się rozwijać i korzystać z nowoczesnych, kompleksowych rozwiązań.

Rozważając zakup oprogramowania, należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań: Jakie są nasze oczekiwania względem programu? Jakie funkcje powinien posiadać program? Jakich efektów oczekujemy po zastosowaniu programu? Warto te kwestie przeanalizować przed zakupem, by nie wydać niepotrzebnie pieniędzy. Są bowiem na rynku zintegrowane systemy biurowe lub programy przeznaczone stricte do określonych zadań. Analizując profil działalności firmy trzeba zadecydować, czy np. taki zintegrowany system będzie wystarczający dla potrzeb firmy.

Wśród oprogramowań przeznaczonych dla średniej wielkości firm znajdą się z pewnością:

Program kadry i płace

Program przeznaczony do prowadzenia kard i płac w przedsiębiorstwie (np. R2płatnikPRO) ma szeroki zakres funkcji:

– Program ten pozwala na ewidencjonowanie czasu pracy w firmie. Przydatny jest do rozliczania czasu pracy np. kierowców. Pozwala rozliczyć czas pracy na poszczególne zlecenia, godziny pracy i nadgodziny. Umożliwia także import czasu pracy z czytników RCP,

– Pozwala na szybkie naliczenie wynagrodzeń, które odbywa się automatycznie na podstawie zawartych umów, ewidencji czasu pracy oraz wprowadzonych dodatków i potrąceń,

– Ułatwia zarządzanie zasobami ludzkimi,

– Rozlicza poniesione koszty zakładu. Dzięki temu programowi uzyskamy obraz wszelkich kosztów stałych i zmiennych,

– Raporty i zestawienia. W programie kadrowo-płacowym istnieje szeroki wachlarz gotowych raportów i zestawień. Program umożliwia również tworzenie nowych, dowolnych zestawień i dokumentów.

Dodatkowo, dzięki możliwości modernizacji i rozbudowy system będzie rozwijał się wraz z przedsiębiorstwem.

System finansowo-księgowy

System ten jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej firmy. Średnie i duże przedsiębiorstwa potrzebują jednak zwiększonego zakresu działania programu. Dzięki rozszerzonej wersji Pro, nawet największe wymagania zostaną spełnione. Program obejmuje takie funkcje jak:

– Rejestrowanie wszystkich rodzajów dokumentów (polecenia księgowania, FV zakupu i sprzedaży)

– Rozliczanie deklaracji VAT, PIT, CIT (automatycznie, dzięki funkcji e-deklaracje)

– Ewidencja środków trwałych i wyposażenia (dzięki tej funkcji nie ma potrzeby zakupu oddzielnego programu do ewidencjonowania).

– Możliwość tworzenia raportów i różnego rodzaju zestawień, np. do urzędów

Ponadto, dzięki możliwości tworzenia dowolnych raportów, API, eksportowi danych w różnych formatach i współpracy z innymi aplikacjami, program będzie się sam rozbudowywał i udoskonalał.

System do obsługi sprzedaży

Jeżeli profil działalności firmy wymaga wystawiania faktur walutowych, obsługi magazynu czy potrzebna jest opcja wglądu w historię kontrahentów i bieżąca analiza wyników sprzedaży – system do obsługi sprzedaży wydaje się być niezbędny.

Dzięki takiemu programowi można swobodnie prowadzić działalność za granicą, gdyż wystawienie faktury w obcej walucie nie stanowi problemu. Ponadto, program świetnie radzi sobie z obsługą magazynu (dokumenty magazynowe, arkusze inwentaryzacyjne, protokoły rozbieżności itp.). Dodatkowo, dzięki opcji CRM możliwy jest wgląd w historię kontaktów z klientami, a co za tym idzie, możliwa jest analiza kosztów i wyników sprzedażowych. Program posiada również możliwość rozbudowy i modernizacji, co znacznie usprawnia pracę na nim.

Program do ewidencji środków trwałych i wyposażenia

Pomimo, że taką opcję posiada system finansowo-księgowy, warto pomyśleć nad zakupem odrębnego oprogramowania (jeżeli profil firmy tego wymaga). W rozszerzonej wersji programu (oprócz ewidencji i operacji na środkach trwałych i wyposażeniu) można szybko i sprawnie amortyzować środki dzięki automatycznym odpisom. Dodatkowo, program usprawnia pracę podczas przygotowywania dokumentów związanych z wartością środka (i jego odpisami). Jeżeli zatem firma ma na wyposażeniu dużą ilość środków trwałych – warto zainwestować w rozszerzony program do ich ewidencji.